Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
21.03.2015 23:25 - Още един Български връх в Америка!
Автор: didanov Категория: Хоби   
Прочетен: 688 Коментари: 0 Гласове:
2

Последна промяна: 21.03.2015 23:29

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg

imageИмало едно време едно момче, което орисниците сторили потомствен емигрант. Родило се в Монтана, в българската, европейска Монтана, през 1974 година. То много често гледало семейните предци на снимка  – господа с купешки капи, заснели се при връщането си в България от Америка. Там, т.е. тук, те работили, както и Дан Колов, ако го знаете,  на строежа на жп линия, където тикали вагонетки.
Потомствени гурбетчии, това момче с родителите си, се  преселвали след Монтана в села като Горна Ковачица, в  Пазарджик и Пловдив, а то живяло още в София, после в Уолнът Крийк, Конкорд, Клифтън и сега е в Ню Йорк...

Става дума за Герган Ценов, който се хвърля в музиката още на 5 години в Пазарджик - разбира се в  Читалище „Христо Ботев”. Малцина  у нас и никой по света, не знае, че тези божествени вокалисти и музиканти от България, с които сме познати,  са се излюпили в институцията, наречена „Читалище”. Още и по нашите музикални фестивали – като „Зимни музикални вечери”  в Пазарджик, където  през 1981 г. Герган изнася на 10 години първия си самостоятелен концерт.
А сега ще ви запозная с един пасаж от книгата на Филип Гергов - „Щрихи от Ню Йорк”, издадена през 2008 година и посветена на „Пазарджишките виртуози в САЩ”, сред тях е и Георги Ценов
„През 1984 г., на десетгодишна възраст, надареният син е приет в Пловдивското музикално училище. Трябва да става всяка сутрин в 5: 30, за да пътува до Пловдив, където прекарва по цял ден в занимания и уроци и често се прибира по тъмно у дома. Майка му признава, че днес едва ли би си помислила да пусне десетгодишния малчуган да пътува 36 километра в дъжд и сняг в автобус, пълен с непознати. Тя е тази, която се буди преди него, приготвя му закуската, слага дрехите му на акумулиращата печка, за да се стоплят, преди ученикът да излезе на студа, придружава го до спирката на автобуса (на около километър от тяхното жилище) и чака, докато не види дали се е качил в него. Когато вечер момчето се прибира, го посреща с топло блюдо, фруктиера, пълна с любимото грозде и с много, много обич. Затова той си мисли с благодарност, че света Ана живее на техния адрес”
Няма боди гард, няма бронежилетка... Ако днес го прочете това някоя майка- просто ще колабира от ужас.
През 1992 г. Герган Ценов  вече има музикален дебют зад граница – в Страсбург. Там  го канят да свира в Страсбургската катедрала. От 1993 учи пиано в Националната музикална академия в София. От 1999 г вече е в САЩ. Завършва Държавния университет в Монтклеър - Ню Джърси.  След време и Juilliard School /„Музикалният Харвард”/ в Ню Йорк с магистърска степен по оркестрово дирижиране. В творческо сътрудничество е, както пише в неговата музикална биография, с едни от най-изтъкнатите диригенти в света – Курт Мазур, Пиер Булез, Майкъл Тилсън Томас, Джордж Манахан. През 2007 г., като участник в Американската академия за диригенти, Герган Ценов получава стипендия за участие в един от най-авторитетните международни музикални фестивали в света – Aspen Music Festival (САЩ), който се провежда под ръководството на изтъкнатия диригент Дейвид Зинман. През същата година Ценов е назначен за диригент на Оркестъра на Ню Йоркския Университет.
В България е гостувал  като диригент на оркестъра на „Софийска филхармония”, на „Нов симфоничен оркестър”, и пр.  Гост-диригент е и на симфонични оркестри в Ню Йорк - Broadway Bach Ensemble, дирижира серия от спектакли на  „Травиата“ от Джузепе Верди с Pineda Lyric Opera Company. От 2011 г. Герган Ценов е главен диригент на New Amsterdam Symphony Orchestra в Ню Йорк.    
Герган Ценов е ревностен пропагандатор на българската музика в САЩ - и като диригент,  и като пианист. Той дирижира с голям успех два концерта, в Карнеги Хол в Ню Йорк и в Кенеди Център във Вашингтон, с програма, съставена изцяло от творби на Петко Стайнов,.
Наскоро в редакцията на нашето чикагско издание „България Сега” получихме Покана за предстоящата първа проява на новосформирания оркестър. В своето лично писмо Георги Ценов  пише:
„Казвам се Герган Ценов (диригент) и бих искал да споделя с Вас Проект, по който аз и мои колеги-българи от Ню Йорк наскоро създадохме ансамбъл, и който много бързо придоби популярност като – „Камерен Ансамбъл “Ценов”.
 

image
„Камерен ансамбъл “Ценов” е струнен оркестър със седалище в Ню Йорк, който е съставен от великолепни млади музиканти (повечето българи), които са завършили едни от най-престижните музикални училища в Америка. Основната цел на ансамбъла е да представя и пропагандира произведения на български композитори. Произведения на няколко поколения български композитори ще бъдат изпълнени на нашите концерти за първи път в САЩ, а много от тях ще бъдат изпълнени и за първи път извън България.
 
Дебютният концерт на Камерен Ансамбъл “Ценов” ще се състои на 29 май, 2015, в Bruno Walter Auditorium в Lincoln Center в Ню Йорк, като програмата на концерта ще бъде съставена изцяло от произведения на български композитори. Такъв изцяло "български" оркестров концерт досега не е бил изнасян в САЩ и всички ние, участниците в него, сме изключително ентусиазирани и вдъхновени както за успеха на самия концерта, така и за успеха на нашата мисия като цяло.
 
Можете да посетите Facebook страницата на оркестъра, на която да се запознавате с дейността на оркестъра, както и с неговите непосредствени планове и проекти.
 
Предварително бих искал да благодаря на всеки един от Вас за моралната подкрепа, както и за помощта в разпространяването на инициативата на „Камерен Ансамбъл “Ценов”. Надяваме се, че това е инициатива в името на България!
 
 Сърдечни поздрави и благодарности
Климент Величков, в. „България Сега, Чикаго
www.bgnow.eu



Гласувай:
2



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: didanov
Категория: История
Прочетен: 2931168
Постинги: 1149
Коментари: 3364
Гласове: 5875
Спечели и ти от своя блог!
Блогрол
1. Цар Мидас, бриги и пеласги – Троя е на Балканите?
2. Българското хоро - древно писмо от живи йероглифи
3. Тракийският император Роле и паметника на цар Мида
4. Корените на българската народност
5. Българският генетичен проект
6. "Как ни предадоха европейските консули"
7. Мегалитите - трогателно свидетелство за детството на човечеството
8. ДЖАГФАР ТАРИХЫ, ПЕЛАСГИТЕ и остров КРИТ
9. Сурва Година, Сура Бога и Веда Словена
10. Древно-тракийско скално светилище под Царев връх – предшественик на Рилския манастир
11. неизвестното племе на мияците
12. Масагетската принцеса Томира и битката й с персийския цар Кир
13. Хубавата Елена в Египет
14. Склавини и анти в долнодунавските земи
15. Кои са мирмидонците?
16. Еничаринът Склаф, името Слав и робите
17. Аспарух, Мемнон и етиопските българи
18. Името на Кан(ас) Аспарух не е случайно
19. Срещата м/у Калоян и Пиер дьо Брашо
20. Амазонките на Тезей, Херодот, Дахомей, Южна Америка и Африка
21. Фердинанд I, славянин и потомък на витинските князе.
22. НОВ МЕТОД ЗА РАЗЧИТАНЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ РУНИ
23. Амазонките в древността (Тракия, Мала Азия,Либия)
24. ПОЛИСЪТ СРЕЩУ ДЪРЖАВАТА
25. АТЛАНТИ ЛИ СА МИТОЛОГИЧНИТЕ ТИТАНИ?
26. Черноморската Троя – тайната на Ропотамо
27. Брут Троянски - легендарният първи владетел на Британия
28. ЧУЖДИЦА ЛИ Е НАИМЕНОВАНИЕТО "ТРАКИ"?
29. О неразумний, защо се срамиш да се наречеш...мизиец?
30. Черноморската Троя - коя българска река е Омировата Симоис?